Lehed

Neljapäev, 7. aprill 2016

Õppekäik Energia avastuskeskusesse ja kommivabrikusse Kalev

Aap:

Alguses me sõitsime bussiga energiakeskusesse. Seal räägiti, et kuidas kunagi Eesti tootis elektrit ja samuti oli keskuses igasuguseid masinaid. Meile räägiti ka seda, et Linnahalli hoone asub koha peal, kus enne oli meri ja sinna pandi süsi, mis tuli Tallinna elektritootmise majast.


Siis sõitsime Kalevi tehasesse. Seal räägiti ajaloost ja näidati vanu kommikarpe. Näidati ka, kuidas tehakse komme ja kuidas neid pakendatakse.


Sireli:
Energia avastuskeskuses oli väga tore, me saime seal näha erinevaid esemeid. Meil oli ka giid, kes näitas meile, kuidas asjad töötavad. Meie klassi lapsed said proovida generaatorit, mis tõstis juuksed püsti. See oli väga tore!


Siis liikusime me edasi Kalevisse. Seal pidime jalga panema kilesussid ja selga kitlid. Ja pähe mütsid. Siis rääkis meile giid Otto šokolaadist ja kõige rohkem kakaoubadest. Ta rääkis, et šokolaadi valmistamiseks läheb vaja kakaoube, muidu ei saa šokolaadi teha. Siis saime me näha, kuidas komme ja šokolaadi pakiti.


Mia:
Kalevis võttis meid vastu giid Otto Kubo. Pidime selga panema kitlid, jalga kilesussi ja pähe kaitsemütsikesed, õpetajad ja vanemad pidid oma sõrmustatud kätte kummikinda panema.


Otto Kubo rääkis meile, kuidas valmistatakse šokolaadi: „Šokolaadi tehakse kakaost, kakaod saadakse aga kakaoubadest. Meie saame kakaod Ghanast. Seal lõigatakse viljad puu küljest ära, naised viivad oad korvidega teise kohta, kus siis lõigatakse need pooleks ja võetakse sisu välja. Sisu kuivatatakse päeval päikese käes ja öösel lükatakse varju alla, et need niiskust ei saaks.“

Kakaoubadest kõike teada saanud, räägiti meile Kalevi ajaloost. Selgus, et Kalevil on olnud mitu nime ja mitu asukohta. Meile näidati ka vanu ajaloolisi martsipanivorme ning tutvustati ka natuke martsipani ajalugu. Lõpuks läksime ka vabrikusse, kuid enne vabrikusse minemist vaatasime laoruumi, kus oli 1000 tonni maiustusi. Vabrikus nägime, kuidas pakendati komme, kuidas neid siis pakki pandi ja ka kasti pandi. Igas vabrikuruumis tundsime me isuäratavat kommilõhna, mis tegi meile kohe suure kommiisu. Kommiisu sai ka meil täidetud, kuna peale vabrikus ja laoruumis käimist anti meile Kalevi nii uuemaid kui ka vanu häid komme maitsta.


Lisette: 

Mulle meeldis väga energiakeskuses käia, seal oli nii põnev! Näiteks selles muti käigus oli äge ja see koht, kus mõned asjad seljas helendasid ja kui juuksed püsti läksid. Ja kohviks oli hea jalgu puhata. Kalevis oli igav, aga kommid olid head. Sellepärast igav, et me ei saanud lähedalt neid masinaid näha ja midagi ei olnud teha.

Kristella:
Hommikul kogunesime parklas ja siis hakkasime bussiga sõitma. Lõpuks jõudsime Tallinnasse ja läksime Energia avastuskeskusesse. Seal tuli meile rääkima ja tutvustama giid. Vahepeal  saime natuke vaba aega. Vabal ajal saime proovida olla toonekurg, tigu vihmauss, mesilase laps ja ämblik. 


Siis läksime töötuppa, kus joonistasime seemne kasvamist ja panime kokku pulkadest kujukesi. Siis läksime kuuli juurde, mis andis elektrit. Alguses tundus see hirmus, aga proovisin ka. Juuksed tõusid päris püsti ja see oli vahva. Siis anti umbes tund aega niisama teisi asju vaadata. Seal oli palju huvitavaid asju, näiteks kui rääkida torudesse, tuli igast torust erinevaid hääli. Seal oli ka peeglilabürint.


Pärast saime midagi endale osta mälestuseks ja ka kohvikust väikest ampsu osta. Päris paljud ostsid lima lima ja ka mina ostsin lima. Siis läksime Kalevi kommivabrikusse. Seal näidati vanasid kommi-ja küpsisekarpe. Saime nuusutada šokolaadilõhnu ja räägiti kommide ajaloost. Pärast pakuti kommi. Mulle meeldis see reis väga!


Angely:
Me käisime eile Tallinnas Energia avastuskeskuses ja Kalevis. Energiakeskuses oli üsna tore. Kõige toredam oli kui staatiline elekter juuksed püsti tõstis. Minul need eriti ei tõusnud, aga Heti-Annil, Mial ning Rahelil ja mõnel veel tõusid küll. Et juuksed püsti tõuseks, pidi tegema nii: sa pidid ronima tooli peale, siis anti sulle pulk, mida sa pidid vastu ühte kera panema ja siis natuke ootama. Sa ei tohtinud pulka ära võtta, sest siis võisid sa elektrit saada. Me käisime ka töötoas. Seal me tegime ühte töölehe sarnast asja. Peale seda oli meil vaba aeg. Kõige alumisel korrusel olid igasugused huvitavad asjad. Mu lemmik oli laserharf, aga teised asjad olid ka huvitavad.


Peale seda läksime me Kalevisse. Meie giidi nimi oli Otto Kubo. Ta oli umbes 83 aastat vana ja ta oli töötanud Kalevis umbes 60 aastat. Me saime teada igasuguseid asju selle firma ja šokolaadi kohta. Firma kohta saime teada, et Kalev on 210-aastane.


Hanna:
Mulle meeldis Energia avastuskeskuses sellepärast, et me saime teada, millest saab teha energiat. Ning saime proovida igasuguseid asju. Näiteks saime proovida kui hea on elada maa all nagu mullamutt ja saime veel proovida kui kerge on lindudel pesa ehitada ning kui raske on teol oma kodu seljas vedada. Enne äraminekut saime proovida, kuidas elekter meie sees on ja juuksed püsti tõstab.
Me käisime Kalevis ka ja seal oli ka tore. Mulle meeldisid vanasti tehtud šokolaadide ja kommide ümbrised, need olid kenad.Kert:

Meie õppekäik Tallinnasse oli lahe. Me käisime energiakeskuses ja Kalevis. Kalevis rääkis meile vanem 83-aastane onu. 

Ta oli lahke ja näitas meile kõike ja kui me olime kõik ära näinud, siis me läksime komme sööma. Kui kommid olid söödud, siis ma saime minna Kalevi poodi. Aga enne me käisime ka energiakeskuses ja seal näitas meile asju noorem tädi. Tal oli väga kõva ja selge hääl ja kui ta oli ära rääkinud, siis saime me 50 minutit teha mis me tahtsime. Aga muidugi mitte pahandust teha! Seal sai osta asju, mina ostsin ühe vedru ja maakera-palli. Kui me koju jõudsime, siis ma läksin oma isa jalgpallimängu vaatama ja minu isa meeskond võitis 6:1.


Andree:
Me käisime klassiga energiakeskuses. Seal saime teha erinevaid katseid. Näiteks avasime ukse ja sealt kostus heli, ütlesime hääletorudesse sõnu ja kõlarist kostus see sõna peenikese või jämedama häälega.


Siis läksime Kalevi kommivabrikusse. Seal rääkis ja tutvustas meile Kalevit Otto Kubo.  Esmalt panime pähe mütsid, jalga kilesussid ja selga mantli, et kõik puhas oleks. Seal läbi klaaside vaatasime, kuidas komme valmistatakse ja pakitakse.

Rohkem pilte albumis.

2 kommentaari:

  1. Tänan omalt poolt,et oli võimalus reisile kaasa sõita.Reis oli põnev ja kindlasti väga magus!
    Blogist on pärast hea pilte vaadata ja laste vahvaid jutukesi lugeda.

    Mia ema Regina

    VastaKustuta
  2. Autor on selle kommentaari eemaldanud.

    VastaKustuta